2024 vasario 24d.

Vakar teko puiki proga sudalyvauti Vilniaus saugumo forume 2024. Forumo iniciatorius – atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis.

Gynybos for

Manau žurnalistai jau bus plačiau nušvietę forumo dalyvių pasisakymus ir reakcijas į tai. O čia pateiksiu man aktualesnes pašnekovų mintis, kurias versdamas į lietuvių kalbą tuo pačiu ir užsirašinėjau su savo komentarais. Pripažinsiu, gali būti netikslumų. Todėl jas siūlau laikyti savotiškomis nuorodomis į “žalias” pašnekovų išsakytas mintys ir faktus, kurių tikslių citatų reikia ieškoti forumo vaizdo įraše.

Laurynas KASČIŪNAS, seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas (Lietuva):

– Lietuvoje, pagal dabartinę situaciją, po karo padėties paskelbimo komendantūros “įsiveiklina” tik po 5 dienų. Bet niekas nežino ar įskaičiuoti savaitgaliai…  – Helsinkyje yra pastatyta slėptuvė (statybų pradžia 2003m.), kuri talpina 145% pačio Helsinkio gyventojų.

Brigados gen. R. M. zum Felde (Kylio universiteto Saugumo politikos institutas, (Vokietija):

– Ukraina su Vakarų ir JAV duota karine technika visgi nesugebėjo pralaužti Rusijos įsitvirtintų linijų.  Mes turime siųsti signalus Rusijai, kad ruošiamės, pasiruošę ir nusiteikę karui. Vokietija pasiruošusi Lietuvai padėti užpuolimo atveju. Bet, suprantama, JAV yra lyderė atlikti “pirmąjį judesį”.

J. Kazdobina, Užsienio politiko taryba “Ukrainos prizmė” (Ukraina):

– Problema tame, kad Vakarai nesupranta, jog karas Ukrainoje prasidėjo jau 2014 metais. Jei net prieš 2022 m. Rusijos puolimą Vakarai būtų Putinui atsakę, jog nemato ir nėra Ukrainoje jokių fašizmo apraiškų, tai nebūtų sustabdę Putino karinio puolimo. Jis ėjo, mes manė, kad yra puikus tam momentas: J. Biden tik kalba, bet nieko nedaro, o Zelenskis, kuris vis užsimena apie taikų Dombaso problemos sprendimą tapo Ukrainos Prezidentu.

 Štai pakalbėkime apie Švediją. Nors informacinėse Rusijos atakose Švedija remiasi savo visuomenės kritiniu mąstymu ir sąmoningumu kritinėse situacijose, visgi tai nėra gerai. Mat kritinėse situacijose žmonės ima skaityti lengviausiai pasiekiamą informaciją ir neužsiima jos tikrinimu. Tad savo informacinės erdvės saugume remtis tik savo piliečių apsišvietimu, išugdytu kritiniu mastymu ir tuo, jog švedai “tvarkingai” ims ir tikrins Rusijos dezinformacijos tikrumą yra pernelyg naivu ir nerealu.

Lt. D. Rakov, Jėruzalės Saugumo ir strategijos institutas (JISS) (Izraelis):

– Izraelis, susidūręs spalio 8 d. su Hamas ataka, suprato, jog buvo nepasiruošęs tam. Ir mes patys tuo metu turėjome daug sisteminių problemų gynybos srityje.  Izraelis turi ne remtis ir analizuodamas priešo intencijas aklai remtis savo žvalgybos informacija, o pats ir nuolat kurti, bei stiprinti savo “geležinio kumščio” jėgą.  Akivaizdu, jog Rusija veda pasaulinę kampaniją prieš Izraelį. Izraelio kibutsų savigynos būriai (Šaulių sąjungos analogas) buvo kertinis “atmušimo” elementas užpuolus Hamas.

Keir GILES, vyr. Chatham House Rusijos ir Kinijos programos vyr. konsultantas (Jungtinė Karalystė):

– Kalbėdami apie paramą Ukrainai, pradžiai turime atskirti šalis: į galinčias, bet neduodančias (JAV, Vokietija, Prancūzija ir kt.) ir ne itin išgalinčias, bet beduodančias (Baltijos regionas, Lenkija ir kt.).  Mes vis kalbame apie NATO kaip vienintelį atgrasymo elementą prieš Rusiją. Bet turėtume čia šiandien mes kalbėti ir apie kitus atgrasymo būdus, formas, tarpvalstybines terpes atmetant NATO formatą. Nes kas bus, jeigu NATO nesureaguos taip, kaip mes naiviai tikimės? Kas tada? Kokie kiti formatai mus gelbės tada?

Marshall BILLINGSLEA, buvęs Jungtinių Valstijų iždo departamento prie sekretoriaus padėjėjas terorizmo finansavimo klausimams prie Ginklų kontrolės ir tarptautinio saugumo reikalų sekretoriato (JAV):

– Sankcijos veikia tik tuomet, kai jos tinkamai suformuotos ir yra priverčiama jų laikytis. T.y. nėra paliekama akivaizdžiai tikslingų “skylių” formuluotėse ir juolab nesistengiama kitų šalių priversti laikytis sankcijų. Rusijos ekonomika labai primityvi ir paprasta – tai Rusijos žaliavų eksportas. Ir viskas! Privalome “užsmaugti” Rusijos žaliavų eksportą! Tai juk ne raketų mokslas!.. Turi būti embargas Rusijai! Ypač naftai!

Šiandien J. Biden paskelbs jau 13-tą sankcijų paketą. Šis dėl Navalno mirties. Bet tame pakete būtinos įstatyminės eilutės Rusijos ekonomikos “užsmaugimui” vėlgi neįtraukto Nėra šio būtinojo aspekto.

Dėl savo kvailumo mes (JAV) pastoviai savo mintyse paišome vis naujas raudonas linija, kurios pastoviai pasirodo esančios niekinės ir būna vėl pastumiamos tolyn. (Javelin tiekimas.. .Bradley tiekimas… Atacams… Abrams… ir t.t. vis prisibijant eskalacijos su Rusija bijant jos branduolinio ginklo). – XI Jinping (Kinija) stebi viską kas vyksta tarp Rusijos ir Vakarų ir atitinkamai atlieka korekcijas savo planuose Taivano puolimui. Kinija akivaizdžiai planuoja puolimą ir tam beveik pasiruošė. O juk būtent Vakarai turėtų uždavinėti toną ir tempą savo kieta vanagiška politika Rusijai ir Kinijai. O ne tik atsilikusi reaguoti į tai, ką pirma padaro Rusija. Kaip sakė Leninas: “jei užsidėjęs durklą jį smeigiant jauti minkštumą – smeik giliau. O jei jauti metalo kietumą – dūmk kuo toliau”. Mat Trump suprato nenuspėjamumo, kietumo ir ryžto svarbą prieš Putiną.

Brigados gen. Jaroslav KRASZEWSKI, dr., Grupa Niewiadów S.A. generalinis direktorius (Lenkija):

– Iki pat 2020 m. mūsų kariuomenė pratybose užsiiminėjo taikos meto užduočių pratybomis: “checkpointai” ant kelio, konvojų apsauga, asmenų apieška ir apsauga. Nereikėjo nei raketinės artilerijos, nei paprastos – į to klausiančius buvo žiūrima kaip į keistuolius.

Ukrainai ne tik neužtenka technikos ir ginkluotės, bet neužtenka ir žmogiškųjų išteklių. Nevertinant ginkluotės, vien remiantis žmogiškaisiais pajėgumais, Ukraina gali atlikinėti tik vieną puolimo operaciją ir tik dvi-tris gynybos operacijas.  Iš mūsų (Lenkija) trijų kuriamų divizijų, daugmaž 2 galimai būtų pritaikytos padėti Lietuvai karo atveju (atsakymas į klausytojo klausimą apie Lenkijos planus padėti Lietuvai Rusijos užpuolimo atveju).

Kaimo KUUSK, Estijos ambasadorius (Estija):

– Aš visados sakau taip: mes (Estija) nesame “maža šalis”, męs – “kompaktiška šalis. Mes nežiūrime į gynybos eilutę biudžete kaip išlaidas. Mes tai matome kaip investiciją. Tai yra investicija pašalinant šią Rusijos imperijos problemą.

Gynybos3 scaled

Lt. gen. Ben HODGES, buvęs Jungtinių Valstijų operacijų ir pajėgų Irake, Afganistane ir Europoje (2014-2017) vadas, dabartinis NATO vyr. konsultantas logistikai (JAV):

– Prieš II-ą pasaulinį JAV kariuomenė buvo vos 17-oje vietoje pasaulyje. O dabar yra sugebančių sakyti “Oi, negalėsime laimėti prieš Rusiją, nepajėgsime to”. Ačiū Dievui, Ruzveltas analogiškai nemekeno Čerčeliui kai po Perl Harboro net visas JAV laivynas arba degė, arba jau buvo po vandeniu. Turime paimti ir sutriuškinti Rusiją. Yra sprendimų, kuriuos turi priimti politikai taip, kaip kažkada padarė Ruzveltas su Čerčeliu.

Net tokie dalykai kaip visuomenės išsilavinimas ir fizinis pasiruošimas mokyklose yra gynybos dalis. Pvz., JAV 19-25 metų amžiau jaunimo 2/3 yra netinkami kariuomenei. Branduolinis ginklas Baltarusijoje yra niekalas. Kad panaudoti ginklą maži atstumai nėra reikalingi – tą galima padaryti iš bet kur. To ginklo niekas nepanaudos, nes net Rusijai tai nenaudinga – net pati Kinija sako jai “nė nedrįsk to”. O analogiškai mes turime sakyti Rusijai: “a, sakai panaudosi? Nagi, pabandyk tik!” Pvz., Lukašenka supranta, jog būtų sutriuškintas, jei tik pabandytų įeiti į Ukrainą. Jis tik bando išsilaikyti valdžioje.

(Po klausimo kaip B. Hodges vertina Baltijos regioną, atsako) – Tik po kokių 2 savaičių pagalba į Lietuvą atvyks! Jūs turite būti pasirengę patys laikytis ir gintis. Per tą visą laiką besiginant jūs turite turėti rezervistų skaičių “pakeltą” iki 90 – 100 tūkst. karių. Tas 5-as straipsnis bus politinis sprendimas ir jūs turite būti šitam pasiruošę! Ir kiekvienas rezervistas turi žinoti, kur jam būti ir kada reikės.

Jūs privalote sukelti įtampą visoje struktūroje, sukelti įtemptas pratybas, pilnas streso, kad visa sistema sutrūktų. Tada nutraukę pratybas jūs galėsite įsivertinti, kur yra silpna vieta ir ją sutvarkyti. Politikai turi reikalauti iš krašto apsaugos sukelti šią įtampą ir stresinę situaciją sistemai sutrūkinėti, kad pasiekus “streso kritinį tašką” galėtumėte jį sutvarkyti. DB Cargo (Vokietijos geležinkeliai) turi resursų perkelti į Lietuvą tik vos 1,5 brigados. Jūs vis neįvertinate Ukrainos indelio, jog dabar turite patys šansą ruoštis karui kol yra taikos metas. Nors Ukraina turėjo jus pažadinti, bet vis dar to neišnaudojate…. Rail Baltica dar nebaigta! Aš neįsivaizduoju kaip jūs “sugebate” būti jos dar nepabaigę.

Gynybos2

Dr. Giedrius ČESNAKAS, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Saugumo politikos mokslo grupės profesorius (Lietuva):

– Yra trys visuotinės gynybos stulpai: strategija, holistinis elementas ir raumenų atmintis. Strategija – nuosekli visuotinės gynybos strategija, kaip mes to siekiame ir išteklių skirstymas. Pvz., jei turime daugiau nei tris tikslus, tai jau nėra strategija. Holistinis elementas – tai atsakymas sau ar bus tų, kurie stovės dienai atėjus ir ginsis. Ar yra pasiruošimas, nusiteikimas ir valia tam.

Taip pat supratimas, kad vardan saugumo turime atsisakyti kažkokių kasdienių elementų, iki tol teikusių komfortą. Pvz., ligoninių mažinimas vardan sutaupytų pinigų – toks optimizavimas pavojingas. Kur bus vietų sužeistiesiems per pirmas dienas? Raumenų atmintis – tai pasiruošusi visuomenė, žinanti “kas jeigu”, “kur eisiu”, “ką darysiu”, “kuo padėsiu” ir pan. JAV šaltojo karo metu buvo toks dalykas “įkaltas” mokyklose vaikams – “duck and cover” (branduolinio sprogimo blyksnio atveju ugdomas refleksas iškart kristi ant žemės į priedangą ir iškart prisidengti). Mes galime prisipirkti karinės įrangos, bet pirma turime pakoreguoti operacinę sistemą savo galvose ir ją atnaujinti karui.

James TOWNSEND, Transatlantinės saugumo programos vyr. bendradarbis Naujosios Amerikos saugumo centre (JAV):
– Buvo tokia istorija, kai lankėmės Skandinavijoje, kur Švedijoje yra greitkeliai, kurie spec. padaryti kaip atsarginiai pakilimo-tūpimo takai naikintuvams. Vizito metu Suomijoje iš miško išeina 90-metis senolis ir pradėjo pasakoti, kas jis toks per vienas prie vietos kariuomenės delegacijos.

Pasirodo jis yra iš vietos savigynos būrių ir turi labai paprastą užduotį – susprogdinti konkretų tiltą savo miestelyje užpuolimo metu. Tą jis turi atlikti vienas, pats turi namie tam reikalui kariuomenės išduotus sprogmenis su sprogdikliais. Ir kiekviena dieną jis aplanko savo tiltą, jį įvertina. Ir taip nuo jaunumės. Jo gyvenimo tikslas yra susprogdinti arba žūti tai atliekant. Štai, jums ir besiginančios visuomenės pavyzdys. Nusiteikimas gintis yra ne kokiame Vašingtone, o turi būti visų galvose.

Net pačioje Švedijoje telefonų knygose būdavo pradžioje atskiras puslapis su pavadinimu “ką tu turi padaryti prasidėjus karui”. Putinas branduoliniu ginklu Baltarusijoje tik žadina civilių ir naivios žiniasklaidos vaizduotes ir kelia audras, bendrą baimę.

Gynybos1

Michael MALM (Swedish Armed Forces Defence Staff, Department of Total Defence) Švedija:

– Švedijoje yra virš 300 valstybinių agentūrų, kurių darbas – planavimas ir pasiruošimas karui. Švedijoje turime 65000 slėptuvių nuo bombų (ne susitelkimo statinių), kurios viso gali talpinti 7 mln. gyventojų.  Pabrėžtina, jog visuotinė gynyba veiks tik tuomet, kai šalyje veikia socialinis kontraktas (pasitikėjimo ratas visuomenėje ir valdžioje). Priešas išnaudos jūsų silpnąsias vietas. Ir jų vietoje aš išnaudočiau visuomenėje nesančių “pasitikėjimo ratu”.

Share This