Patriotinio jaunimo sambūris „Pro Patria“, kurio pagrindą sudaro Vilniaus universiteto politikos mokslų absolventai, kreipėsi į Seimo narį Emanuelį Zingerį, prašydami paneigti jo Facebook paskyroje paskelbtą melagingą informaciją apie tariamą „Pro Patria“ paramą kariniam perversmui Mianmare. 

Emanuelis Zingeris vasario 12 dieną paskelbė įrašą, kuriame dalinosi suklastota neegzistuojančios „Pro Patria“ sambūrio publikacijos nuotrauka. Tariamoje publikacijoje vaizduojama „Pro Patria“ sambūrio parama perversmui Mianmare. Pasiremdamas šia klastote  Seimo narys teigia, kad nacionalizmas yra pagrindinis demokratijos priešas ir stabdo valstybių raidą. Tačiau tokia publikacija ar „cituojami“ teiginiai niekada nebuvo paskelbti nei propatria.lt svetainėje, nei sambūrio Facebook paskyroje.

„Pro Patria“ sambūrio pirmininkas VU doktorantas Vytautas Sinica teigia nesitikintis Zingerio atsiprašymo, tačiau reikalaujantis bent viešo melagingos informacijos paneigimo. Kartu jis atkreipia dėmesį, jog toks Seimo nario pasisakymas, skleidžiant „fake news“ yra nerimą keliantis elito informacinio neraštingumo pavyzdys. 

„Emanuelis Zingeris yra įtakingas asmuo, kaip Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje tirti pirmininkas tiesiogiai atsakingas už istorinės tiesos paieškas ir jos apsaugą nuo informaciniame kare nuolatos teikiamų klastočių. Tačiau matome, kad pats E. Zingeris kuria, ar bent nekritiškai dalinasi iš kitur gautomis klastotėmis, sėkmingai klaidindamas visuomenę ir prisidėdamas prie dezinformacijos sklaidos. Problemos mastą geriausiai rodo jo įrašą „pamėgusių“ politikų, žurnalistų ir kitų įtakingų asmenų pavardės. Nė vienam iš jų nepasirodė reikalinga pamačius skandalingą įrašą patikrinti pirminį šaltinį. Kone dešimtmetį valstybė moko visuomenę informacinio raštingumo, tačiau panašu, kad tokie mokymai reikalingi pačiam partiniam elitui“, – teigė Vytautas Sinica.

Emanuelio Zingerio įrašui, įskaitant nuostatą, jog nacionalizmas yra pagrindinis demokratijos priešas, „pamėgimais“ pritarė įvairūs politikai ir kiti įtakingi asmenys: Seimo nariai Žygimantas Pavilionis, Arūnas Valinskas, Dovilė Šakalienė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Paulė Kuzmickienė. Abi pastarosios dirbančios su istorinės atminties, taigi neišvengiamai ir informacinių karų tematika. Ant Zingerio melą skleidžiančio įrašo taip pat pakibo ir palaikymą išreiškė Konstitucinio Teismo pirmininkas prof. Dainius Žalimas, Valstybės saugumo departamente dirbanti Eglė Samoškaitė, Baltarusijos ekspertas politologas Vytis Jurkonis, buvęs VU komunikacijos fakulteto dekanas prof. Rimvydas Laužikas, žurnalistas Valentinas Mitė, Užsienio reikalų viceministras dr. Mantas Adomėnas ir kiti. „Pro Patria“ paskelbus informaciją apie melagingą E. Zingerio įrašą, dalis jų savo palaikymą šiam įrašui atsiėmė. 

papildyta

Emanuelis Zingeris savo tris dienas viešintą melagingą įrašą ištrynė, tačiau Pro Patria sambūris ir toliau laukia viešo melagingos informacijos paneigimo.

Share This